Artykuł

„Wbrew temu, co od lat oferują szkoły językowe, w nauce języka nie ma drogi na skróty ani tzw. złotego środka.”

Streszczenie:Rozmowa z Patrycją Maksymowicz, założycielką firmy Open Solutions

Działająca w UK firma Open Solutions, założona przez Polkę, Patrycję Maksymowicz, oferuje profesjonalne kursy języka angielskiego dla firm i osób indywidualnych oraz doradztwo w zakresie prowadzenia szkół językowych. To kolejny przykład biznesu zrodzonego z pasji, który rozwija się w zawrotnym tempie.

Jak zaczęła się Pani przygoda z językiem angielskim?

Przygoda zaczęła się dawno temu, jeszcze w dzieciństwie. Uczęszczałam na zajęcia prywatne z lektorką, która zaszczepiła we mnie ciekawość do angielskiej kultury i języka. W późniejszych latach zdecydowałam się na liceum językowe, dzięki któremu po raz pierwszy wyjechałam do szkoły w Anglii. Po powrocie liczyłam już czas do kolejnych wyjazdów, pobyt w kraju traktując jak konieczność. Równocześnie z nauką w liceum, podjęłam naukę w dwuletnim studium dziennikarskim, planowałam karierę w mediach. Mieszkałam w małym miasteczku w zachodniej Polsce, gdzie w latach 90. brakowało osób posługujących się płynnie angielskim. Mój angielski już wtedy, dzięki wyjazdom i intensywnej nauce, był płynny. Zaczęłam od udzielania korepetycji i z dnia na dzień, bez podstaw marketingu, zostałam 17-letnią właścicielką małej szkółki językowej. Kiedy więc przyszło mi wybierać kierunek studiów, wybrałam anglistykę.

Jak to się stało, że osiadła Pani w Wielkiej Brytanii na stałe?

Po ukończeniu studiów gościłam kilkakrotnie w Anglii, realizując projekty szkoleniowe na zlecenie firm brytyjskich, jednak zawodowo nadal silnie byłam związana z Polską. W 2006 roku, po jednym z takich projektów, pojawiła się możliwość stałej w pracy w charakterze wykładowcy na jednym z londyńskich uniwersytetów. Jednocześnie otrzymałam propozycję prowadzenia sieci brytyjskich szkół w Warszawie. Wybrałam tę drugą opcję.Wiedziałam, że doświadczenie prowadzenia sieci akredytowanych szkół w stolicy otworzy mi kolejne drzwi, zarówno na rynku polskim, jak i brytyjskim. Przez kilka kolejnych lat miałam w Warszawie swój mały brytyjski świat, kierowałam zespołem składającym się w większości z Brytyjczyków, współpracowałam też z dyrekcją szkół w obrębie sieci po brytyjskiej stronie. Coraz bardziej jednak i mnie, i córkę ciągnęło do Anglii. W 2012 r. prowadziłam duży projekt szkoleniowy dla znanej sieci szkół. Projekt realizowany był na uniwersytecie w Guildford. Spędziłam tam ponad dwa miesiące, które utwierdziły mnie w przekonaniu, że chciałabym, by moja córka zdobyła wykształcenie w brytyjskim systemie oraz że ja sama mogę dużo zaoferować brytyjskiemu rynkowi. Wróciłam więc do Warszawy po rzeczy.

Jak zrodził się pomysł na Open Solutions?

Pomysł na Open Solutions zrodził się jeszcze w Polsce. Przez blisko dwie dekady miałam okazję pracować z firmami, instytucjami oraz klientem indywidualnym, oferując rożne rozwiązania językowe. Dostrzegłam różnice w technikach pracy i jakości nauczania. Zauważyłam też, że firmy i osoby indywidualne na rynku polskim mają potrzeby, na które niekoniecznie oferowane były rozwiązania, a jeżeli nawet, to nie kompleksowe i na pewno nieodpowiadające brytyjskim standardom. Miałam już za sobą wiele projektów, które odniosły sukces, np. Nagrodę Jakość Roku 2008 za programy szkoleniowe. Wiedziałam więc, że mam zaplecze i sieć kontaktów do odpowiednich specjalistów z branży, by móc zaoferować klientom coś, czego nie oferują szkoły językowe. Powstało więc Open Solutions – firma szkoleniowo-doradcza, bazująca na doświadczeniu i wiedzy rynków międzynarodowych.

Co dokładnie oferuje Open Solutions?

Open Solutions oferuje kompleksowe rozwiązania, mające na celu podniesienie jakości komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w języku angielskim w firmie. Nasz flagowy program Business & Language Immersionpomaga firmom rozwinąć biznes na globalną skalę, a osobom indywidualnym (prezesom, dyrektorom, kadrze akademickiej, lekarzom, prawnikom itp.) otwiera szansę na nowe możliwości kariery. Szkolenia prowadzone są w Londynie lub on-line. W tym roku poszerzyliśmy naszą ofertę o indywidualny trening English4Work – interview coaching, którego celem jest gruntowne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim. Drugą twarzą Open Solutions jest doradztwo w zakresie prowadzenia szkół językowych. Tę usługę świadczę sama, sporadycznie korzystając ze wsparcia specjalistów angielskich. Pracuję zarówno ze szkołami w Anglii jak i szkołami spoza granic kraju. Oferuję audyt jakości i przygotowanie do inspekcji akredytacyjnych (m.in. Kuratorium Oświaty, ISI, British Council, English UK i inne typowe dla lokalnego rynku), opracowanie programów, szkolenia i rekrutację kadry, opracowanie procedur, materiałów informacyjnych i promocyjnych.

Jak długo działa Open Solutions i jak wyglądała droga rozwoju firmy?

Jest to trzeci rok działalności firmy. W pierwszym roku zrealizowaliśmy dość duży projekt szkoleniowy, współfinansowany ze środków UE, na terenie gminy Mazowsze oraz projekty szkoleniowe i doradztwo językowe na zlecenie firm i osób prywatnych. Drugi rok działalności upłynął pod znakiem audytów w szkołach. Jednocześnie realizowaliśmy projekty szkoleniowe. Rok 2015 jest rokiem znaczącym – nawiązaliśmy współpracę oraz otrzymaliśmy wsparcie finansowe w ramach pożyczki rządowej, dzięki którym możemy do naszej oferty wprowadzić wysokiej jakości rozwiązania on-line.

Z jakich kanałów promocji korzysta Pani najchętniej?

Networking, konferencje, targi i spotkania branżowe okazały się w przypadku Open Solutions najskuteczniejszymi kanałami promocji. Większość naszych klientów pochodzi z tego typu spotkań lub z polecenia. W Warszawie mamy też swojego agenta, Go2London. Wiele ciekawych możliwości daje UKTI. Oczywiście korzystam z możliwości, jakie daje Internet, portale społecznościowe i branżowe.

Jak Open Solutions realizuje strategię networkingu?

Kładziemy duży nacisk na to, by naszym klientom umożliwić networking w takich miejscach i w takich grupach, które ich interesują. Zależy nam także na tym, by byli dobrze do niego przygotowani. Jest to często jeden z powodów, dla którego wybierają nasze rozwiązania. Z początkiem lipca planujemy również pierwsze spotkanie networkingowe dla przedsiębiorców z okolic Surrey i południowo-zachodniego Londynu. Spotkania takie planujemy organizować cyklicznie, mając na celu wzmocnienie relacji biznesowych pomiędzy lokalnymi przedsiębiorcami.

Czy popyt na usługi lingwistyczne w UK rośnie czy maleje?

Anglia w dalszym ciągu ma silną pozycje na mapie rynków szkoleń językowych. Zmieniające się regulacje wizowe, którym muszą sprostać studenci i szkoły, do których jadą, mają znaczny wpływ na ilość studentów przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii w celu podjęcia nauki. Jak podają statystyki, w okresie od listopada do czerwca 2014 roku do Wielkiej Brytanii zjechało ponad 500 tys. osób. Są to zarówno osoby z UE, jak i spoza. Kompetencje językowe tych osób na pewno są zróżnicowane. Większość będzie szukała pracy. Rynek pracy w Wielkiej Brytanii staje się coraz bardziej konkurencyjny. Chcąc odnieść sukces, dobrze jest płynnie mówić w języku kraju, do którego się przyjechało, znać jego kulturę i specyfikę pracy. Oferta Open Solutions skierowana jest do tych najbardziej ambitnych, którym nie wystarcza szkolenie w typowej szkole językowej.

Ile potrzeba czasu, by nauczyć polskiego przedsiębiorcę komunikacji w języku angielskim, przy założeniu, że nigdy wcześniej nie korzystał z usług lingwistycznych?

Wbrew temu, co od lat oferują rożne szkoły, pracujące w oparciu o wielorakie autorskie metody, nie ma drogi na skróty ani tzw. złotego środka. Sprawna komunikacja w jakimkolwiek języku to efekt miesięcy pracy z lektorem czy trenerem, a także pracy poza salą spotkań. To nie ćwiczenia i czytanki, ale przede wszystkim osłuchanie się z językiem, poznanie jego kultury, chłonięcie przy każdej sposobności dają najlepsze efekty. Pobyt w Anglii i nauka języka z dobrym trenerem, w kontekście biznesowym, na pewno ułatwią ten proces i sprawią, że nauka będzie skuteczniejsza. Nigdy nie dałabym gwarancji, że nauczymy w 4 tygodnie mówić kogoś, kto zaczął od zera, tak, by bez większych ograniczeń komunikował się w środowisku biznesowym. Realnie takie efekty osiąga się przynajmniej po kilku bardzo pracowitych miesiącach, a czasem dłuższym okresie. Jest to uwarunkowane indywidualnie. Każdemu z naszych kandydatów oferujemy niezobowiązujący diagnostyczny test kompetencji, po którym, w zestawieniu z celami i potrzebami, określamy długość i charakter szkolenia. Nasza oferta skierowana jest jednak głównie do osób, które posiadają już podstawową znajomość języka. Większość naszych klientów włada komunikatywnym angielskim, a zależy im na poznaniu niuansów, udoskonaleniu języka, tak by czuć się pewniej w trakcie wystąpień czy negocjacji oraz mieć możliwość nawiązania dobrych i trwałych relacji z partnerami z zagranicy.

Jakie ma Pani plany w obszarze dalszego rozwoju Open Solutions?

Rok 2015 rozpoczął się bardzo pracowicie. W styczniu firma została objęta programem Investment Escalator. Dzięki temu mogłam usprawnić i ulepszyć wiele rozwiązań, nawiązałam wiele ciekawych kontaktów, które powoli procentują. Już teraz mogę powiedzieć, że 2015 będzie rokiem pracowitym i znaczącym. Zależy mi na wzmocnieniu relacji z polskimi firmami i instytucjami i umożliwieniu im skorzystania z dobrych, kompleksowych usług, których na rynku polskim nie znajdą. Programy Business & Language Immersion umożliwią większej ilości firm nawiązanie ciekawych i owocnych relacji z firmami spoza Polski. Platforma umożliwi dostarczenie szkoleń wysokiej jakości do zespołów tych firm. Nasze rozwiązanie, jakim jest audyt komunikacji, może sprawić, że całe przedsięwzięcie będzie prostsze. Mam nadzieję, że English4Work – interview coaching pozwoli zwiększyć ilość zatrudnionych w zawodzie specjalistów obcego pochodzenia, przebywających na terenie Anglii. Wierzę, że dzięki nam język nie będzie dla nich barierą do uzyskania wymarzonej pracy w zawodzie na konkurencyjnym, brytyjskim rynku. Nasze plany na najbliższe miesiące? Wraz z możliwością dostarczenia szkoleń on-line do większej ilości odbiorców, w najbliższym czasie rozpoczynam rekrutację i szkolenie dla kolejnych trenerów. Planujemy też rozpocząć prace nad dalszą rozbudową platformy, a co się z tym wiąże, wzbogacenie oferty o nowe rozwiązania, których w chwili obecnej nie ma na rynku.

Źródło: PBlink

Autor: PbLink Data publikacji: 2015-06-16 Ilość stron: 1 Cena: 0