Artykuł

Cena zdrowia. Ile kosztuje leczenie w Polsce?

Streszczenie:

Do odkładania pieniędzy podchodzimy raczej sceptycznie. Zamiast oszczędzać środki na czarną godzinę, wolimy gromadzić nowe rzeczy. Równie lekko podchodzimy do kwestii zdrowia.

Mimo, że większość z nas uważa je za bardzo ważne, to na stwierdzeniach się kończy. W razie czego są przecież odprowadzane miesiąc w miesiąc składki, które dają gwarancję kompleksowej opieki. Niestety kiedy dopada nas poważna choroba, ten system przestaje działać jak należy i serwuje twarde zderzenie z rzeczywistością. Próżno szukać choroby, w której chorzy nie byliby zmuszeni do oczekiwania na zabieg lub spotkanie ze specjalistą. Zmarnowany czas może sprawić, że chorzy już nigdy nie wrócą do pełnej sprawności. Żyjemy mitem powszechnej i bezpłatnej służby zdrowia. Kto z nas nie zna tego obrazka? Przychodnia i długie kolejki od porannych godzin? Do kogo? Praktycznie do każdego specjalisty. Lekarza rodzinnego, okulisty, kardiologa czy ortopedy. Niemal każdy trzydziestolatek spotkał się z sytuacją, w której musiał oczekiwać wyjątkowo długo na wizytę. Nie mamy dobrej wiadomości – z wiekiem konieczność takich spotkań z lekarzem będzie coraz większa, a na krótsze kolejki raczej się nie zanosi. Pomyślmy, co może to oznaczać dla naszego życia rodzinnego i zawodowego. Czy stać nas na tracenie czasu na gonitwę za bezpłatnymi świadczeniami? A co, jeśli wizyty u kolejnych specjalistów i leczenie zaczynają kolidować z naszą pracą albo prowadzoną działalnością gospodarczą?

Niekończąca się kolejka

Przykłady? Na stronie Fundacji Watch Health Care zajmującej się tropieniem absurdów w opiece zdrowotnej jest ich cała masa. Szokuje przypadek siedemdziesięciolatki po udarze niedokrwiennym z prawostronnym niedowładem. Na rehabilitację, której szybkość jest kluczowa dla odzyskania sprawności, musiała czekać blisko cztery miesiące. Za świadczenie prywatne, które można zrealizować już w 4–5 dni, zapłaciłaby od 3–6,8 tys. złotych, co często jest kwotą nieosiągalną dla emerytów. Mężczyzna w wieku sześćdziesięciu lat na przeszczep rogówki miał czekać niemal 10 miesięcy. Ten sam zabieg prywatnie można wykonać niemal od ręki. Jedyny problem to jego koszt  wynoszący ok. 9 tys. zł. Łatwo pomyśleć, że tego typu problemy spotykają tylko starsze osoby. Nic bardziej mylnego. Trzydziestodwulatka z zerwanym więzadłem krzyżowym stanu kolanowego na zabieg miała czekać aż 45 miesięcy! Koszt świadczenia płatnego, które w tym wypadku można zrealizować w przeciągu trzech tygodni, to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Warto dopłacić?

Powyższe przykłady pokazują, że ceny zabiegów wykonywanych prywatnie są naprawdę wysokie. A to tylko kwoty pojedynczych operacji. Koszty terapii w przypadku chorób przewlekłych mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Prawda jest jednak taka, że gdy chodzi o zdrowie, to jesteśmy w stanie zapłacić właściwie każde pieniądze, żeby szybciej dostać się do specjalisty, przeprowadzić operację miesiąc wcześniej lub kupić nierefundowany lek. O ile oczywiście mamy na to wystarczające środki, z czym nie jest już tak różowo w przypadku często chorujących seniorów. Alternatywą mogą być pakiety, z których możemy skorzystać w prywatnych przychodniach. Oczywiście im bardziej jest rozbudowany pakiet usług medycznych, tym wyższa jest jego cena. Jeżeli pakiet dofinansowuje nasz pracodawca, co miesiąc z pensji pracownika odprowadzanych jest kilkadziesiąt złotych. Gdybyśmy jednak chcieli skorzystać z pakietów indywidualnych, ich koszty znacznie wzrosną. W jednej z sieci popularnych przychodni prywatnych za pakiet podstawowy zapłacimy 516 zł rocznie. Niewiele jak za prywatne wizyty, prawda? Okazuje się jednak, że w takim pakiecie ukryte są dodatkowe koszty. Dostęp do lekarza ogólnego i specjalisty jest co prawda “nieograniczony”, jednak do każdej wizyty należy dopłacić 20 zł. Dodatkowo płatne są niemal wszystkie badania laboratoryjne. Z kolei zestaw z najwyższej półki obejmuje niemal wszystkie badania, w tym testy alergiczne, nieodpłatny dostęp do wszystkich specjalistów, w tym psychiatry i psychologa, oraz kilka nieodpłatnych wizyt domowych rocznie. Oferta niebagatelna, tak samo jak cena – 3300 zł rocznie, czyli 275 zł miesięcznie. Podsumowując, pakiet podstawowy nie na wiele się zda, jeżeli naprawdę będziemy potrzebowali z niego skorzystać. Tyle że nawet najbardziej kompleksowy pakiet prywatnych usług medycznych może nam nie wystarczyć, kiedy powrót do zdrowia będzie wymagał od nas dużych pieniędzy. To samo, jeśli choroba będzie wymuszała na nas konieczność przearanżowania swojego życia – czas powrotu do zdrowia to zmiana planów nie tylko naszych, ale i naszej rodziny.

Za długo i za drogo

Myśl o tym, że w przypadku nagłej poważnej choroby czeka nas długie oczekiwanie na świadczenie lub konieczność zapłacenia gigantycznych sum, wielu osobom spędza sen z powiek. Tym bardziej, że w związku ze stresem i niezdrowym stylem życia na choroby do niedawna jeszcze kojarzone z wiekiem starczym chorują coraz młodsze osoby. Wyjściem z sytuacji może być ubezpieczenie zdrowotne. Ryzyka zachorowań rosną, do czego między innymi przyczynia się cywilizacja. Wybierając ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania, należy szczególnie przyjrzeć się ofercie i wybrać takie, jakie zapewnia wypłacenie świadczenia w przypadku jak największej liczby chorób. Na rynku są oferty pozwalające na ubezpieczenie się na wypadek aż kilkudziesięciu chorób, które najczęściej dotykają Polaków.

Więcej na www.mlodzibogowie.pl

 

Słowa kluczowe: Prudential, młodzi bogowie

Autor: Prudential Cena: Zawartość jest bezpłatna