Wydarzenie w przeszłości

Spotkanie Doing Business

17 grudnia 2019 roku, na zakończenie brytyjskiej prezydencji w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Izb Bilateralnych IGCC, członkowie spotkali się na śniadaniu biznesowym poświęconym wynikom Polski w ostatnim raporcie Doing Business (2020).

 

Była to świetna okazja, by porozmawiać o najważniejszych wskaźnikach badanych w raporcie oraz łatwości płacenia podatków  - temacie pozostającym w centrum zainteresowania IGCC od lat, z Sagitą Muco, specjalistką ds. sektora prywatnego z Banku Światowego oraz Mikołajem Woźniakiem, partnerem podatkowym w PwC Polska.

Na publikację raportu Doing Business co roku czeka wielu aktorów rynku – agencje inwestycyjne, doradcy relokacyjni, prezesi spółek planujący nowe inwestycje i politycy. Ranking opisujący łatwość (lub trudność) prowadzenia biznesu w 190 krajach czasem powoduje kontrowersje. Polska w edycji raportu z 2008 roku była na miejscu 75, potem awansowała na miejsce 24 w roku 2016, aby zsunąć się na miejsce 40 w tegorocznej edycji. Trzeba jednak pamiętać, że ocena w raporcie Doing Business jest relatywna – porównuje polską gospodarkę do innych, które mogą wprowadzać ułatwienia dla biznesu szybciej, a postęp, jaki Polska uczyniła od 2010 roku i tak jest ogromnyŁatwość płacenia podatków jest jednym z głównych tematów dla IGCC od lat. Jak pokazuje przykład Estonii reputacja gospodarki przyjaznej biznesowi nie zależy do końca od wysokości stawek podatkowych. W dużej mierze liczy się łatwość płacenia podatków – podczas gdy dla krajów OECD średni czas dopełnienia obowiązków podatkowych wynosi 162 godziny, w Polsce trzeba na to poświęcić 334 godziny. Cyfryzacja i rozwiązania TaxTech, które zostały wprowadzone w Polsce w ostatnich latach, to świetny trend, trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że skupiały się one na ułatwieniu ściągania podatków przez administrację skarbową. Najlepszym przykładem jest tu jednolity plik kontrolny (JPK), za pomocą którego firmy przekazują gro informacji istotnych dla urzędów skarbowych, był on jednak rewolucją dla firm, na którą nie wszyscy byli przygotwani. Jak podkreślał Mikołaj Woźniak z PwC, potrzeba teraz rozwiązań TaxTech, które ułatwią dopełnianie obowiązków podatkowych również firmom – uczynią je łatwiejszymi i mniej czasochłonnymi.

 

Events
2019-12-17, 09:00

Miejsce:
Organizator: British Polish Chamber of Commerce and International Group of Chambers of Commerce