Strona używa plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu oraz dla celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.
Wydarzenie w przeszłości
Śląsk atrakcyjny dla inwestorów
Debata inwestycyjna BPCC w partnerstwie z firmą doradczo-audytorsko-outsourcingową Grant Thornton.
2 marca przedsiębiorcy prowadzący biznes na terenie Górnego Śląska i Zagłębia, jak również lokalne instytucje wspierające biznes i rozwój regionalny, spotkały się na wydarzeniu organizowanym przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową. Spotkanie odbyło się w Reden Panorama Bar w nowo otwartym Hotelu Holiday Inn zlokalizowanym w Dąbrowie Górniczej. Tematem debaty ekonomicznej był klimat inwestycyjny na Śląsku i czynniki, które powodują, że inwestorzy wybraliby region jako bazę dla swoich działań w Europie Centralnej. Gościem honorowym spotkania był Wiceprezydent Miasta Dąbrowa Górnicza – Pan Marcin Bazylak.
Gości powitała Urszula Kwaśniewska, Dyrektor Regionalny BPCC w Krakowie, po niej głos zabrał Paweł Siwecki, Prezes BPCC w Polsce, który wskazał, że w roku jubileuszowym 25-lecia działań BPCC, Izba jeszcze bardziej stara się być blisko swoich firm członkowskich w regionach i działać na rzecz wsparcia inwestorskiego.
Debata została rozpoczęta prezentacją Pani Anny Zapart, Senior Managera z Grant Thornton, która omówiła wyniki 10. edycji badania „Klimat inwestycyjny w Polsce”. Badanie przeprowadzane jest rokrocznie jest przez PAIiIZ (obecnie po przekształceniach Polska Agencja Inwestycji i Handlu) i Grant Thornton. Ogólna ocena klimatu inwestycyjnego w Polsce to 3.75 w skali 1-5, co stanowi znaczną poprawę w stosunku do pierwszego badania z 2007 roku. Górny Śląsk został w tym badaniu oceniony jako atrakcyjne miejsce do inwestowania z oceną 3,84 czyli nieco wyższą niż pozostała część kraju.
Wpływ na to ma głównie chłonny rynek, dostępność materiałów i komponentów, dostęp do finansowania, dobra infrastruktura, wsparcie ze strony instytucji publicznych i stref ekonomicznych, które oferują tereny zlokalizowane w miejscach dobrze dostępnych komunikacyjnie. Nie bez znaczenia jest dostępność dobrze wykształconych absolwentów szkół wyższych, a także specjalistów ze sporym doświadczeniem zawodowym. Jako przykład miasta, które stanowi przykład w jaki sposób biznes, uczelnie wyższe oraz administracja publiczna mogą współpracować na rzecz równomiernego rozwoju, pani Anna podała Opole. Jako obszary do poprawy wskazano na jakość prawa gospodarczego i elastyczność i przychylność organów kontroli przedsiębiorcom.
97% badanych wybrałoby ponownie Polskę jako miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej.
W następnej kolejności głos zabrał Michael Dembinski, Główny Doradca BPCC. Przybliżył on wyniki raportu FDI (Foreign Direct Investment) przeprowadzonego przez 14 międzynarodowych izb handlowych w Polsce, w tym również BPCC, który bada wpływ zagranicznych inwestorów na rozwój gospodarczy Polski i korzyści płynące z wykorzystania zagranicznego kapitału Raport miał swoją premierę w Warszawie dzień wcześniej. Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce to ponad 712 mld zł.
Raport wykazał, że Polska pod wpływem zagranicznych inwestycji zyskała przede wszystkim wiedzę i know-how co do zasad prowadzenie biznesu, zwiększyła kulturę organizacyjną w przedsiębiorstwach, które obecnie śmiało mogą konkurować na rynkach światowych i stają się konkurencyjne. Co ważne, zysk odniesiony przez zagraniczne przedsiębiorstwa w dużej mierze pozostaje w Polsce, gdzie 50% przeznaczane jest na reinwestycje. Czynnikiem, na który czekają przedsiębiorcy polscy i zagraniczni to większa przewidywalność ustaw.
Michael Dembinski odniósł się także do wpływu Brexitu na kurs funta brytyjskiego. Obecnie kurs jest atrakcyjny dla brytyjskich eksporterów (wzrost o 16%). Co nastąpi dalej zależne jest od kolejnych etapów negocjacji. Brexit nie jest korzystny dla branży motoryzacyjnej, korzystny jest natomiast dla sektora IT. Wielka Brytania w dalszym ciągu mało produkuje i wykazuje bilans handlowy negatywny, będzie zmuszona do importu co stanowi dużą szansę dla polskich producentów.
Zarówno Pani Anna jak i Pan Michał odpowiadali na pytania w sali i wskazywali obszary, które wymagają poprawy, głównie z zakresie ustawodawczym. Rozmowy były kontynuowane w mniej formalnej atmosferze przy lunchu.
Galeria zdjęć
Miejsce:
Reden Panorama Bar, Hotel Holiday Inn Dąbrowa Górnicza, Aleja Róż 1A
Organizator:
British Polish Chamber of Commerce