Wydarzenie w przeszłości

Kraków atrakcyjny dla inwestycji biurowych

24 listopada w Krakowie odbyło się seminarium Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej poświęcone inwestycjom na rynku nieruchomości biurowych w Małopolsce „Sprawa dewelopera, inwestora i najemcy” zorganizowane z firmą Knight Frank we współpracy z jej partnerami; Echo Investment S.A. oraz Kancelarią Prawną Kuczek Maruta w Centrum Biurowym Lubicz.

Wydarzenie wpisało się w serię spotkań poświęconych potencjałowi inwestycyjnemu organizowanych przez BPCC w różnych lokalizacjach, we Wrocławiu, w Londynie i ostatnio w Krakowie. Jak wynika z raportów firmy Knight Frank, rynek nieruchomości biurowych notuje ogromne ożywienie, zarówno po stronie popytu jak i podaży i nie dotyczy to tylko rynku centralnego, lecz także ośrodków regionalnych. „Kraków pozostaje największym i jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionalnych rynków biurowych w Polsce, którego całkowite zasoby już wkrótce przekroczą 800 tys. m kw. Stolica Małopolski cieszy się dużym zainteresowaniem najemców, co potwierdza fakt, że na koniec III kwartału współczynnik pustostanów był na poziomie zaledwie 4 proc.  Stabilna sytuacja w połączeniu z dobrymi perspektywami makroekonomicznymi zachęca inwestorów do lokowania tutaj kapitału” – czytamy w raportach.

Gości przywitała w imieniu BPCC Urszula Kwaśniewska, Dyrektor Regionu Kraków i Katowice. Seminarium zgromadziło ponad 50 reprezentantów lokalnego biznesu zainteresowanego szerokim spektrum tematów związanych z rynkiem nieruchomości oraz firm związanych z obsługą transakcji nieruchomościowych.  Celem spotkania było znalezienie odpowiedzi na liczne pytania związane z transakcjami sprzedaży wynajętych biurowców oraz przygotowanie zarówno właścicieli, najemców jak i inwestorów do jak najbardziej korzystnego negocjowania umów najmu.

Jako pierwsza wystąpiła Pani Monika Sułdecka-Karaś, Partner i Dyrektor Regionalny w firmie Knight Frank, który przedstawiła jak obecnie wygląda rynek biurowy w Polsce. W swoim wystąpieniu zapewniła iż „Stabilne stawki najmu dają poczucie bezpieczeństwa najemcom, natomiast  dojrzały i bardzo dynamiczny rynek zachęca deweloperów do inwestowania w naszym mieście. W tym roku możemy także zaobserwować wciąż rosnące zapotrzebowanie na biura ze strony istniejących i nowych firm, co oznacza dalszy, pomyślny rozwój krakowskiego rynku biurowego”.

Pan Krzysztof Cipiur, Manager w dziale rynków kapitałowych w Knight Frank omówił inwestowanie w rynek nieruchomości z uwzględnieniem specyfiki rynku krakowskiego. Wskazał m.in. na brak jednolitego centrum finansowo-biznesowego i rozproszenie dostępnych powierzchni biurowych, spory udział hoteli w rynku inwestycyjnym, brak magazynów przeznaczonych na zakupy czy znaczny wpływ na kształtowanie się cen dynamicznie rozwijającego się sektora BPO/SSC. Pan Cipiur ocenił, iż obecnie 91% inwestycji na rynku nieruchomości to kapitał międzynarodowy, z czego 60% stanowią inwestorzy z Wielkiej Brytanii i USA.

Jako kolejna wystąpiła Pani Beata Kuczek-Maruta z Kancelarii Prawnej Kuczek-Maruta, która omówiła rodzaje umów najmu. W swoim wystąpieniu Pani Kuczek-Maruta zwróciła uwagę na rodzaje zakupów w zależności od przedmiotu zakupu, czy jest to powierzchnia biurowa czy też zakup spółki. Omówiła konsekwencje prawne przejmowania zobowiązań finansowych spółek po dokonaniu sprzedaży. Uzupełnieniem tego zagadnienia było studium przepadku przedstawione przez Pana Tomasza Nadrowskiego, Managera ds. transakcji w Echo Investment S.A., który omówił proces sprzedaży budynków przez deweloperów.

W następnej kolejności odbył się panel dyskusyjny w składzie: Magdalena Walas, Sabre (w imieniu najemcy), Artur Apostoł, Fundusz Inwestycyjny GRIFFIN Real Estate, Tomasz Wachowski, Kancelaria Prawna Kuczek Maruta oraz Joanna Nicińska, Echo Investment S.A., który moderował Krzysztof Cipiur z Knight Frank. Dyskutowano o tym co jest najważniejsze przy wyborze lokalizacji co wywołało także dyskusję na temat zmieniających się warunków pracy, rosnących oczekiwań wobec pracodawców pokolenia Y i Z. Jako atut wskazano na obecność Specjalnej Strefy Ekonomicznej działającej w obszarze miasta.

Po zakończeniu części merytorycznej goście mieli możliwość kontynuacji rozmów przy poczęstunku w mniej formalnej atmosferze.

Patronat medialny:

Keywords Kraków, BPCC, Knight Frank, Kuczek Maruta, Echo Investment
Events
2015-11-24, 10:30

Miejsce: Centrum Biurowe Lubicz I, parter, sala konferencyjna ul. Lubicz 23, Kraków
Organizator: British Polish Chamber of Commerce