Strona używa plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu oraz dla celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.
Wydarzenie w przeszłości
Faktoring – podsumowanie rynku i dostępnych produktów
Konferencja zorganizowana dnia 14.03.2017r. w Inkubatorze Przedsiębiorczości przy współpracy z Izbą Brytyjsko-Polską, miała na celu przybliżenie zainteresowanym uczestnikom zagadnienia faktoringu.
Faktoring w ostatnich latach bardzo się rozwinął w Polsce jak również na świecie. Dzięki jego uniwersalności mogącej pomóc w poprawie finansowej płynności firmy z wszelkich branż przy zachowaniu przede wszystkim bezpieczeństwa.
Najprościej faktoring można zdefiniować jako narzędzie służące do finansowania faktur do czasu ich spłaty przez odbiorcę. Faktoring to wiązka usług składająca się z: finansowania, zarządzania należnościami, przejęcia ryzyka oraz inkasa płatności w imieniu klienta.
W faktoringu możemy wyróżnić następujące produkty:
-
- faktoring niepełny
-
- faktoring pełny
-
- faktoring eksportowy niepełny
-
- faktoring eksportowy pełny
-
- faktoring importowy
-
- faktoring odwrotny
Aktualnie najczęściej wykorzystujemy faktoring niepełny i pełny oraz coraz częściej faktoring odwrotny dla dostawców.
Na świecie notujemy najbardziej prężnie rozwój faktoringu się w Wielkiej Brytanii, Chinach oraz Francji i w Niemczech.
Polska w rankingu światowym zajmuje 15 miejsce, według prognoz w ciągu najbliższych lat usytuuje się na 10 miejscu.
W Europie Polska znajduje się na 9 miejscu, wg prognoz w ciągu kilku lat znajdzie się w czołówce wraz z Wielką Brytania, Francją, Niemcami oraz Włochami.
Faktoring jest bardzo często porównywany do kredytu, jednak zachodzące procesy przy skompletowaniu całości niezbędnej dokumentacji przebiegają zdecydowanie szybciej i sprawniej. Faktor decydując się na udzielenie limitu, dokładnie sprawdza odbiorców, których zgłosił klient, w kredycie ocenie polega głównie kredytobiorca.
W trakcie przeprowadzania procedury faktoringu możemy liczyć na wsparcie faktora w celu weryfikacji kontrahentów, inkaso i windykacji.
Celem podsumowania, usługa faktoringu jest skierowana do dużych, średnich jak i również małych firm, wszystko zależy od branży oraz indywidualnej sytuacji firmy.
W celu zbadania swoich możliwości najlepiej jest indywidualnie omówić swoją sytuację z faktorem, który zaproponuję najtrafniejsze rozwiązania dla firmy.
Należy podkreślić, że faktoring jest narzędziem służącym poprawie płynności finansowej firmy, nie jest to narzędzie windykacyjne.
Galeria zdjęć
Miejsce:
Wrocław, al. Kasztanowa 3A, Inkubator Przedsiębiorczości Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej (sala VIP)
Organizator:
BPCC, PLUSFACTOR