Wydarzenie w przeszłości

Debata gospodarcza BPCC na temat atrakcyjności inwestycyjnej Podkarpacia w Rzeszowie

„Na Podkarpaciu gołym okiem widać jak dobrze region jest przygotowany do nowych inwestycji. Nowe inwestycje, które widać w regionie za każdym razem kiedy się tu przyjeżdża, dobre zarządzanie regionem, wsparcie ze strony miasta i instrumenty oferowane przez strefy ekonomiczne, dostępność wyspecjalizowanych kadr powoduje, że to naprawdę jest dobre miejsce dla inwestorów zagranicznych. Ten region ma ogromny potencjał i my tę świadomość w Wielkiej Brytanii promujemy” – powiedział w Rzeszowie Michael Dembinski, główny doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

Debata z udziałem przedstawicieli świata biznesu, przedsiębiorców i inwestorów, uczelni wyższych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Urzędu Miasta Rzeszowa, Stowarzyszenia GPPL Dolina Lotnicza i stref ekonomicznych odbyła się w dniu 16 marca 2017 roku w rzeszowskim Hotelu Rzeszów. Wydarzenie odbyło się przy współpracy z firmami członkowskimi działającymi w regionie: Centrum Doradztwa Personalnego K&K Selekt i firmą Rödl & Partner, która została partnerem merytorycznym debaty.

Spotkanie otworzyła i gości powitała Urszula Kwaśniewska, Dyrektor Regionalna BPCC omówiła podstawowe cele Izby podkreślając zamiary zintensyfikowania działań oferowanych przez Izbę na terenie Podkarpacia. Powołała się na ostatnie badanie przeprowadzone przez PAIiH, które oceniło atrakcyjność inwestycyjną Polski wysoko. Na Podkarpaciu ta ocena może być nawet nieco wyższa zważywszy nagromadzenie w regionie przemysłu lotniczego oraz dobrej współpracy miasta z biznesem.

Pierwszą prezentację będącą wprowadzeniem do debaty przedstawił Michael Dembinski. Omówił po krótce raport FDI (Foreign Direct Investment ) przygotowany przez 14 izb handlowych działających w Polsce i omawiający wpływ inwestycji zagranicznych na rozwój gospodarczy w Polsce. Wielka Brytania jest na czwartym miejscu spośród krajów, które inwestują w Polsce co stanowi  6,2 % całości wpływów inwestycyjnych. Od 1990 inwestorzy zagraniczni zainwestowali w Polsce 712 mld złotych.  Według wspomnianego raportu płace są o 8,9 proc. wyższe, a zatrudnienie większe o 8,5 proc., niż w sytuacji, gdyby wartość zagranicznych inwestycji utrzymała się na poziomie z 1990 roku.

Michael Dembinski w swoim wystąpieniu odniósł się także do wysokiego popytu na polskie towary na wyspach oraz fakt, że funkcjonuje tam 30.000 właścicieli firm z Polski co daje z kolei  5-te miejsce wśród inwestorów na terenie Wielkiej Brytanii. Po ogłoszeniu wyników Brexitu, kurs funta spada co będzie wpływać na wymianę handlową z Wielką Brytanią.

Kolejna prezentacja została przedstawiona przez Pana Marcina Dojnika, Starszego Specjalistę z COIE Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. Pan Marcin przedstawił usługi wsparcia dla inwestorów zagranicznych oraz podkreślił jak ważna jest współpraca z klastrami i organizacjami wsparcia biznesu, w tym również BPCC. Pan Marcin omówił całą ścieżkę obsługi potencjalnego inwestora, od pierwszych udzielonych informacji i potencjale, poprzez przedstawienie konkretnych ofert i zachęt, organizację spotkań i targów, po obsługę bieżącą inwestora, jak również działania w formule follow-up po zakończeniu procesu inwestycyjnego.

Pan Marcin omówił także wsparcie oferowane polskim eksporterom w dotarciu na rynki zagraniczne, w tym do Wielkiej Brytanii, jak również przedstawił modele dofinansowania działań eksportowych i kto jest do nich uprawniony.

W następnej kolejności odbył się panel dyskusyjny moderowany przez Michaela Dembinskiego, do którego zaproszenie przyjęli: Pani Katarzyna Kordoń, Centrum Doradztwa Personalnego K&K Selekt, Pan Marcin Dojnik, COIE, Pan Łukasz Szczygieł z ramienia Rödl & Partner, Pan Andrzej Rybka ze Stowarzyszenia  GPPL Dolina Lotnicza oraz ze strony inwestorskiej Pan Andrzej Ujda, z firmy Rolls-Royce. Do tej części dyskusji dołączył także Pan Paul Bennett, Special Project Manager w firmie POETON reprezentujący inwestora brytyjskiego otwierającego zakład produkcyjny na terenie Rzeszowa. Zakład produkował będzie  metalowe powłoki dla przemysłu lotniczego (będąc wcześniej dostawcą dla firmy zlokalizowanej w regionie) i docelowo zatrudni prawie 2000 pracowników.

Dyskusję rozpoczął Pan Łukasz Szczygieł zwracając uwagę na fakt, że jedną z największych bolączek funkcjonowania środowiska otoczenia biznesu jest nieprzewidywalność przepisów prawnych. Stworzenie jednolitego (interpretacje urzędów kontroli mogą różnić się między sobą) i przyjaznego otoczenia wskazał jako priorytet na najbliższą przyszłość. Wskazał też na potrzebę zmiany mentalności i kultury prawnej oraz zwiększenie otwartości dla uczciwych podatników. Pan Marcin Dojnik mówił o tym, że wysoki poziom biurokracji powoduje opóźnienia w otrzymaniu potrzebnych certyfikatów i zezwoleń.

Michael Dembinski wskazywał w jakim stopniu emigracja Polaków do Wielkiej Brytanii miała wpływ na rozładowanie bezrobocia w Polsce. BPCC w 2008 roku organizowało na Podkarpaciu Targi Pracy skierowane do osób chcących znaleźć zatrudnienie w Wielkiej Brytanii. Jak wskazała Pani Katarzyna Kordoń, obecnie pojawia się na rynku pracy chęć ich odzyskania. Potencjalny wpływ tych osób, które zdobyły doświadczenie w Wielkiej Brytanii na rozwój rynku pracy na Podkarpaciu pani Katarzyna oceniła wysoko.

Zarówno Pan Łukasz Szczygieł jak i Pan Andrzej Ujda wskazywali na wysokie nasycenie rynku pracy w Krakowie (obecność usług IT i sektora SSC/BPO) gdzie wybór należy do pracownika, w Rzeszowie tej tendencji jeszcze się nie obserwuje. Występuje tutaj mniejsza mobilność kadr i większe przywiązanie do stanowiska pracy, co ma swoje atuty – według Pani Katarzyny Kordoń, lecz jednocześnie w niektórych sektorach występują znaczne luki kompetencyjne.

Następnie głos zabrał Pan Andrzej Rybka w imieniu Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, który wskazał na dobre praktyki współpracy z uczelniami i wprowadzenie klas profilowych kształcących przyszłe kadry pod kątem obecnego w regionie przemysłu lotniczego. Jako przykład podany został Sędziszów Małopolski, który liczy 7000 mieszkańców, a około 2000 z nich znajduje lub w najbliższej przyszłości znajdzie zatrudnienie w przemyśle lotniczym. Mówił także o koncepcji Industry 4,0, która cieszy się zainteresowaniem zarówno producentów maszyn jak i użytkowników końcowych. Nowoczesne technologie i ich zastosowanie z pewnością będzie dźwignią, która przeniesie region Podkarpacia na kolejny etap rozwoju.

Wystąpienie końcowe Pana Paula Bennett`a w języku angielskim oraz Pani Anety Cygan-Rzemińskiej, Project Managera w firmie POETON, było żywym dowodem na to, że warto inwestować na Podkarpaciu. Po zakończeniu panelu rozmowy były kontynuowane przy poczęstunku.

Events
2017-03-16, 10:00

Miejsce: Hotel Rzeszów, Al. J. Piłsudskiego 44
Organizator: British Polish Chamber of Commerce