Wydarzenie w przeszłości

BPCC HR Review – czy dobrego pracownika w ogóle da się zatrzymać?

24 września 2019 r. w Krakowie rozpoczęliśmy cykl HR-owy BPCC HR Review. Spotkanie naszych członków z regionu odbyło się pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego, Witolda Kozłowskiego.

Coraz większa liczba firm członkowskich przychodzi do nas z pytaniem, co zrobić, by zatrzymać najważniejszy kapitał, jaki posiada każda firma – pracowników. Sytuacja na rynku pracy jest obecnie ogromnym wyzwaniem – inwestycje nadal kwitną, bezrobocie jest bardzo niskie, więc dobrzy pracownicy otrzymują wiele ofert, często lepszych finansowo. Czy jesteśmy jednak skazani na odpływ naszych najlepszych pracowników? Dzięki burzy mózgów, jakiej w BPCC dokonaliśmy wspólnie z firmami ABC London Group, Dehora, Kinnarps, Linklaters i The Wellness Institute wiemy, że nie – pracodawca absolutnie jest w stanie zbudować strategię zatrzymania najlepszych pracowników, jeśli tylko weźmie pod uwagę trendy i możliwe narzędzia, jakie są mu dostępne.

Ewa Stelmasiak, założycielka The Wellness Institute rozpoczęła spotkanie przybliżeniem makrotrendów, które wpływają na to, jak pracownicy postrzegają świat pracy. Z jednej strony życie mocno przyspieszyło, wiele sfer życia zostało opanowanych przez nowe technologie, z drugiej strony mamy do czynienia z rosnącą świadomością dot. zdrowia i własnego dobrostanu pracowników. Zmienia to diametralnie oczekiwania pracowników wobec pracodawcy, przede wszystkim wzmacnia potrzebę sensu i well-przywództwa, a także współtworzenia i personalizacji środowiska pracy. Karina Kreja, International Concept Manager w firmie Kinnarps, mówiła natomiast o trendach w środowisku pracy. Biura, w których spędzaliśmy czas 5 dni w tygodniu od 9 do 17, to już raczej pieśń przeszłości. Wielu pracowników możliwość pracy z domu traktuje jako oczywistość, pracują też z innych miejsc – kawiarni czy hoteli. Przez to biura przyszłości muszą być coraz bardziej elastyczne i otwarte na potrzeby pracowników, a pracodawcy dokładnie ich słuchać przy budowaniu środowiska pracy.

Pracodawcy mają oczywiście w zasięgu narzędzia, którymi zrozumienie potrzeb pracowników można aktywnie wspierać. Marta Partycka i Aleksandra Lebioda z ABC London Group pokazały na przykładzie rynku IT, na jakich etapach zatrudnienia pracownik traci motywację i jakich twardych narzędzi i rozwiązań można użyć, by zatrzymać pracownika w firmie. Chodzi o motywatory, które po pierwsze wyróżniają się na rynku wśród innych firm, a po drugie pracownik długo o nich pamięta. Łukasz Chodkowski, dyrektor zarządzający Dehory w Polsce, mówił o doświadczeniach przy wprowadzaniu elastycznego czasu pracy w zakładach produkcyjnych. Daje to pracownikom nie tylko poczucie, że pracodawca im ufa i daje większy wpływ na grafik, ale zmniejsza też absencję z użyciem nie do końca uprawnionych zwolnień chorobowych. Monika Krzyszkowska-Dąbrowska i Łukasz Burakowski, prawnicy z Kancelarii Linklaters przybliżyli natomiast cały przegląd rozwiązań, jakie pojawiają się na rynku. Co ciekawe, wiele z nich nie jest w ogóle rozpoznawanych przez prawo pracy jako benefity – zwłaszcza w takich przypadkach warto polegać na ekspertyzie prawnej podczas budowania programów benefitowych dla pracowników.

Podczas spotkania rozpoczęliśmy również badanie ankietowe firm dot. obecnych praktyk i rozwiązań, jakie są stosowane w celu rekrutacji nowych wartościowych pracowników i utrzymania tych, którzy są w firmie już jakiś czas. Dyskusja na ten temat będzie kontynuowana na kolejnych spotkaniach – we Wrocławiu 10 października, Poznaniu 22 października i Warszawie 27 listopada 2019r. Wyniki badania i raport będą dostępne na początku stycznia 2020.

Pełna fotorelacja i możliwość rejestracji na pozostałe spotkania na stronie cyklu: hrreview.bpcc.org.pl

Events
2019-09-24, 09:30

Miejsce: Kraków, Novotel Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 5
Organizator: British Polish Chamber of Commerce