Strona używa plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu oraz dla celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.
Mężczyźni inwestują częściej, ale niekoniecznie lepiej
Polki odpowiadają za dyscyplinę finansów domowych, a Panowie na swoje barki biorą ciężar inwestycji, wynika z badania Prudential. Stosunek inwestujących mężczyzn do kobiet wynosi blisko 2:1. Czy to oznacza, że mężczyźni są lepszymi inwestorami? Biorąc pod uwagę badania, okazuje się, że niekoniecznie. Czemu więc kobiety stronią od inwestycji i jak pokonać własne obawy?
W portfelach kobiet na całym świecie znajduje się całkiem niezła suma, liczona w bilionach dolarów. Dokładnie to aż w 72 bilionach. Jak wynika ze statystyk, to na kobietach ciąży odpowiedzialność za gospodarowanie bieżącymi wydatkami. Panie odpowiedzialne są aż za 85% wszystkich wyborów konsumenckich. Kobiety zdecydowanie częściej (89%) niż panowie (11%)[1] decydują również o tym co się dzieje na rachunkach bankowych. Możemy zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie kobiety rozdają karty, gdy chodzi o podejmowanie decyzji finansowych związanych z bieżącym funkcjonowaniem. Jednak, gdy w grę wchodzi pomnażanie kapitału, w większości przypadków panie mówią „pas” i oddają pałeczkę mężczyznom. Badania Prudential pokazują, że kobiety podchodzą do ryzyka inwestycyjnego inaczej niż mężczyźni; rzadziej obracają zgromadzonymi środkami i to pomimo niekorzystnej oferty depozytowej na rynku bankowym.
Płeć ma wpływ na inwestycje?
Lokaty bankowe, inwestycje na giełdzie czy fundusze kapitałowe – te i inne produkty oszczędnościowe wybiera 37% Polaków ankietowanych przez Prudential. Pogłębiona analiza wyników badania Family Index Prudential, które firma zrealizowała przed wprowadzeniem na rynek produktu PRU Inwestycja, pokazuje, że produkty inwestycyjne w oszczędzaniu wykorzystuje tylko 25% kobiet i aż 40% mężczyzn[2].
– Brak decyzji to też wybór, który w tym konkretnym przypadku może mieć wpływ na jakość naszego życia. Zachowawczość w obracaniu zgromadzonymi środkami stanowi poważną przeszkodę w budowaniu bezpiecznej przyszłości finansowej – zauważa Radek Gołaszewski, Dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów w Prudential. Jak pokazują badania, kobiety nie powinny bać się inwestowania, gdyż biorąc pod uwagę osiągane przez nie wyniki, radzą sobie lepiej niż panowie. Ich portfele wypracowują lepsze wyniki niż portfele mężczyzn, wynika z badania Fidelity Investments „2021 Women and Investing Study"[3].
Powyższe badania dowodzą, że inwestujące kobiety średnio osiągają dodatnie stopy zwrotu i wyprzedzają mężczyzn o 40 punktów bazowych, czyli 0,4 proc. Blisko dekada pomiarów i analiz, zrealizowanych na podstawie rocznych wyników 5,2 mln kont nie pozostawia wątpliwości: kobiety świetnie radzą sobie z inwestycjami, nawet minimalnie wyprzedzając panów.
Strach czy ostrożność?
Gdzie więc upatrywać przyczyny takiej zachowawczości u Pań? Wyniki badań Prudential pokazują, że strach ma wielkie oczy i to on jest głównym winowajcą. W pytaniu: „Która z poniższych postaw jest Panu(i) najbliższa przy oszczędzaniu i inwestowaniu pieniędzy?” dwa razy więcej mężczyzn (42 proc. do 21 proc.) odpowiedziało, że dopuszcza ryzyko minimalnej straty, oczekując w zamian wzrostu wyższego niż inflacja. Jak widać, panowie podchodzą mniej bojaźliwie do tematu inwestycji. Jednocześnie aż dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn (32 proc. do 16 proc.) do tego stopnia obawia się ryzyka, że jest w stanie przeboleć stopę oprocentowania inwestycji niższą niż wskaźnik inflacji.
Tak strach, jak i chciwość to emocje, które mogą skutecznie ograniczyć sukcesy inwestora[4]. Jednak ich pojawienie się wynika w głównej mierze z braku odpowiedniej wiedzy. – Nikt nie rodzi się inwestorem, nie każdy ma także chęci i predyspozycje, by nim zostać, co nie oznacza, że automatycznie powinniśmy zrezygnować z możliwości pomnażania kapitału. Rynek inwestycji także ewoluuje, zmierzając w kierunku zrozumiałych, łatwych w obsłudze, prokonsumenckich produktów. Dlatego pojawiają się nowości produktowe, dostosowane do potrzeb mniej doświadczonych lub bardziej zachowawczych klientów – dodaje Radek Gołaszewski, odpowiedzialny także za wdrożenie i rozwój produktów inwestycyjnych, w tym PRU Inwestycja, które wyróżniają się zastosowaniem mechanizmu „wygładzania”, czyli ograniczania wpływu codziennych wahań na rynkach finansowych na aktualną wartość inwestycji. To nowe rozwiązanie w ofercie Prudential, opracowane z myślą o klientach poszukujących długoterminowych, alternatywnych sposobów na zainwestowanie wolnych środków, jakie dotychczas lokowali w banku i w zamian za wyższy potencjał zysku niż na lokatach są skłonni podjąć ryzyko inwestycyjne. Jednocześnie nie mają czasu i odpowiedniej wiedzy, by samodzielnie zainwestować w rynek papierów wartościowych.
Badania zrealizowane w Polsce przez Prudential nie pozostawiają wątpliwości – inwestowanie to w większości domena mężczyzn. Warto to zmienić i zachęcić płeć piękną do pomnażania zgromadzonego kapitału, ponieważ międzynarodowe analizy poświadczają, że kobiety, które odważyły się na inwestycje, osiągają lepsze wyniki niż panowie. – Rynkowych alternatyw dla konwencjonalnych produktów bankowych nie brakuje, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jedyne, o czym powinniśmy pamiętać, to rozsądek. Nie inwestujmy wszystkich zebranych oszczędności w jeden produkt, rozbijajmy kapitał pomiędzy różnorodne instrumenty i cierpliwie czekajmy na efekty – radzi ekspert.
Źródła:
[1] https://www.cnbc.com/2019/09/02/this-is-how-millennials-are-shaping-the-new-economy.html
[2] Badanie Prudential Family Index 2020 „Oszczędności i finanse Polaków w dobie pandemii SARS-Cov-2, IX 2020" /badanie ogólnopolskie/próba reprezentatywna 25-45 lat/badanie przeprowadzone we wrześniu 2020 roku/CAWII/IQS.
[3] https://www.cnbc.com/2021/10/27/why-women-get-better-returns-on-their-investments-than-men.html
[4] https://www.parkiet.com/Gra-gieldowa/308059947-Strach-i-chciwosc-czyli-rola-emocji-w-inwestowaniu.html