Strona używa plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu oraz dla celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.
Kancelaria CMS doradzała Green Investment Group przy kolejnej transakcji na rynku farm wiatrowych w Polsce
Kancelaria CMS doradzała Green Investment Group (GIG), spółce należącej do Macquarie przy nabyciu farmy wiatrowej o mocy 25,3 MW zlokalizowanej w Jóźwinie w zachodniej Polsce. Dotychczasowym właścicielem projektu były Vortex Energy Poland oraz Max Bögl International SE.
Zakupiona przez Green Investment Group farma wiatrowa o mocy 25,3 MW składa się z 9 turbin GE i prowadzi działalność od prawie 5 lat.
Nabycie farmy w Jóźwinie jest kolejnym przejawem aktywności GIG na polskim rynku, na którym coraz większego znaczenia nabiera sektor energetyki odnawialnej. GIG, działający w 11 krajach w Europie i na 25 rynkach globalnie, w ostatnim roku zaangażował w energetykę odnawialną kapitał w wysokości 2,9 mld GBP i obecnie uczestniczy w ponad 300 projektach w tym sektorze.
„Bardzo się cieszę, że mogliśmy doradzać Green Investment Group przy tej inwestycji. Transakcja ta jest doskonałym przykładem naszych możliwości w zakresie oferowania klientom najwyższej jakości usług doradczych i doświadczenia naszego zespołu z wcześniejszych projektów realizowanych na rynku energii odnawialnej w Polsce" – podkreśla Błażej Zagórski, partner w zespole transakcyjnym kancelarii CMS. „Zainteresowanie polskim rynkiem OZE jest ogromne. Spodziewamy się dalszego zaangażowania inwestorów zagranicznych zarówno w realizację nowych projektów wiatrowych i wielkoskalowej fotowoltaiki, jak i zakup działających projektów.” – zauważa Piotr Ciołkowski, partner w zespole energetycznym kancelarii CMS.
Prawnicy kancelarii CMS zapewnili usługi kompleksowego doradztwa transakcyjnego obejmujące due diligence, negocjacje dokumentów transakcyjnych, a także spłaty finansowania obejmującego instrumenty equity oraz bankowe. Zakres prac CMS obejmował także doradztwo prawne i regulacyjne w zakresie sprzedaży certyfikatów energetycznych i na sprzedaż zielonej energii.
Interdyscyplinarnym zespołem CMS pracującym przy nabyciu farmy wiatrowej w Jóźwinie kierował Piotr Ciołkowski, partner i lider praktyki regulacyjnej w zespole energetyki i projektów infrastrukturalnych kancelarii CMS we współpracy z Błażejem Zagórskim, partnerem w zespole Transakcji i prawa spółek, który nadzorował prace transakcyjne.
Projekt po stronie zespołu energetycznego na bieżąco koordynował Maciej Ziółkowski, counsel, wspierany przez Adama Kędziorę i Piotra Prawdę, starszych prawników, a także Pawła Urę, Karola Jaworeckiego oraz Adę Szon.
Z kolei pracami zespołu transakcyjnego na bieżąco kierował Rafał Burda, starszy prawnik, przy wsparciu starszych prawników Grzegorza Pączka, Marty Osowskiej – Buby oraz Mateusza Mazura, prawnika.
W skład zespołu CMS pracującego przy projekcie weszli także: Agnieszka Starzyńska, starszy prawnik z zespołu prawa ochrony konkurencji, oraz Krzysztof Mrozik, starszy prawnik i Julia Czerwińska prawnik, którzy doradzali w kwestiach związanych z finansowaniem projektu. Usługi doradcze w kwestiach podatkowych zapewnili Paulina Karpinska-Huzior, starszy prawnik, oraz Maciej Brezdeń. W zakresie kwestii nieruchomościowych doradzał Bartłomiej Barański, podczas gdy Damian Karwala, starszy prawnik, wspierał zespół w obszarze ochrony danych osobowych i prawa własności intelektualnej.
Kancelaria CMS jest jedną z najbardziej doświadczonych firm prawniczych na rynku OZE w Polsce zarówno w zakresie transakcji M&A, prowadzenia procesu inwestycyjnego, jak i doradztwa regulacyjnego w sektorze energetycznym.
W ostatnim czasie prawnicy CMS doradzali przy:
-
nabyciu farmy wiatrowej Zajączkowo zlokalizowanej w województwie pomorskim w gminie Kobylnica przez Green Investment Group od Mitsui Renewable Energy Europe Limited oraz J-Power Investment Netherlands B.V.
-
nabyciu przez MEAG MUNICH ERGO Asset Management, jednego z największych niemieckich inwestorów na rynku OZE, projektu wiatrowego o mocy 21 MW zlokalizowanego w Żarach w Zachodniej Polsce, od OX2 Wind International AB;
-
przejęciu farmy wiatrowej Jasna o mocy 132 MW, jednej z największych lądowych farm wiatrowych w Polsce, przez Stadtwerke München od firmy WKN, budowniczego farmy, oraz jej spółki zależnej Sevivon, należących do PNE Group;
-
inwestycji, a następnie sprzedaży zespołu 49 elektrowni fotowoltaicznych przez Modus Group, wiodącego dewelopera w sektorze energii odnawialnej, na rzecz Aberdeen Standard Investments, funduszu zarządzającego aktywami. Sprzedaż portfolio farm solarnych o łącznej mocy 45,4 megawatów (MW) jest uważana za największą jak do tej pory transakcję tego typu w Polsce.
-
nabyciu przez Partners Group, szwajcarską firmę inwestycyjną, pakietu większościowego Grupy VSB, realizującej projekty na rynku OZE
-
nabyciu 33% udziałów w Acciona Energía Internacional, będącej włąscicielem 52 aktywów na rynku OZE
-
sprzedaży przez Green Genius, jednego z wiod ących deweloperów w sektorze OZE, one of the leading developers in the renewable energy sector, portfolio 41 elektrowni fotowoltaicznych na rzecz to Aberdeen Standard Investments
-
sprzedaży przez Nordex SE, niemieckiego producenta turbin wiatrowych, aktywów fotowoltaicznych zlokalizowanych w Polsce, we Francji, Hiszpanii i Szwecji na rzecz RWE
Dodatkowo zespół kancelarii CMS pracował ostatnio dla Signify, spółki notowanej na Euronext, przy nabyciu energii odnawialnej na potrzeby działalności w Polsce od farmy wiatrowej Green Investment Group w Kisielicach. Umowa została zawarta jako corporate Virtual Power Purchase Agreement (VPPA) Jest to jedna z pierwszych umów tego typu zawartych na polskim rynku, a dla grupy Signify pierwsza w Europie.
Prawnicy CMS doradzają także przy projektach typu offshore realizowanych na Morzu Bałtyckim, przede wszystkim w zakresie kwestii związanych z budową podmorskich gazociągów, platform wiertniczych na morzu, jak również na rzecz spółek, planujących budowę morskich farm wiatrowych.