Kancelaria CMS doradza przy kolejnej umowie VPPA w Polsce

Międzynarodowa kancelaria CMS doradzała polskiemu oddziałowi ACCIONA przy zawarciu pięcioletniej umowy wirtualnej sprzedaży energii elektrycznej (Virtual Power Purchase Agreement, VPPA) z Brembo, międzynarodowym koncernem działającym w branży motoryzacyjnej. Virtual Power Purchase Agreement (VPPA) jest umową wirtualnego zakupu energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych bezpośrednio od producenta.   

Ponieważ wirtualna sprzedaż w ramach VPPA nie wymaga fizycznej dostawy do klienta, na podstawie zawartej umowy ACCIONA będzie wprowadzać do sieci 100 GWh zielonej energii rocznie i zapewniać firmie Brembo Polska związane z tym gwarancje pochodzenia.

Dostarczana energia będzie pochodziła z należącej do Acciona farmy wiatrowej Krobia I o mocy 63 MW zlokalizowanej w województwie wielkopolskim. Kontrakt na dostawy energii obowiązuje od 1 lutego 2021 r.

„Umowy PPA zyskują w ostatnim czasie popularność na polskim rynku, gdyż oferują zaangażowanym stronom konkretne korzyści. Producent energii odnawialnej może dzięki temu zapewnić stabilność ceny energii i zmniejszyć ekspozycję na wahania cen rynkowych. W przypadku odbiorcy umowa tego typu umożliwia optymalizację kosztów, dostęp do czystej energii i redukcję emisji” – wyjaśnia Łukasz Szatkowski, partner w kancelarii CMS.

Wywodząca się z Hiszpanii ACCIONA posiada w swoim portfelu 10,7 GW mocy w energetyce odnawialnej i dostarcza 100 proc. energii odnawialnej do ponad 500 firm i instytucji w wielu krajach. Na polskim rynku Acciona prowadzi także działalność w sektorze budownictwa i nieruchomości poprzez spółki Mostostal Warszawa oraz ACCIONA Nieruchomości.

Przy jednej z pierwszych umów VPPA na polskim rynku na rzecz ACCIONA doradzał zespół energetyki i projektów infrastrukturalnych kancelarii CMS koordynowany przez Łukasza Szatkowskiego, partnera, przy wsparciu Piotra Prawdy, starszego prawnika, oraz Kacpra Stanosza, associate. Polski zespół w zakresie prawa angielskiego wspierała Dalia Majumder-Russell, starszy prawnik z Wielkiej Brytanii.

Kancelaria CMS jest jedną z najbardziej doświadczonych firm prawniczych na rynku OZE w Polsce zarówno w zakresie transakcji M&A, prowadzenia procesu inwestycyjnego, jak i doradztwa regulacyjnego w sektorze energetycznym.

Zespół kancelarii CMS doradzał ostatnio na rzecz Green Investment Group (GIG), spółki należącej do Macquarie, przy zawarciu 10-letniego fizycznego kontraktu typu corporate PPA na dostawę energii do polskiego oddziału Danone. Jednocześnie zawarto także umowę z Axpo, niezależnym odbiorcą energii elektrycznej, na mocy której Axpo zapewnia dostawy energii do spółek Danone oraz zakupi nadwyżkę energii wygenerowanej przez farmę wiatrową oraz zapewni usługi bilansowania dla całego wolumenu energii pochodzącej z farmy w Jóźwinie. Ponadto prawnicy CMS pracowali dla Signify, spółki notowanej na Euronext, przy nabyciu energii odnawialnej na potrzeby działalności w Polsce od farmy wiatrowej Green Investment Group w Kisielicach. Umowa została zawarta jako corporate Virtual Power Purchase Agreement (VPPA) Jest to jedna z pierwszych umów tego typu zawartych na polskim rynku, a dla grupy Signify pierwsza w Europie.

W ostatnim czasie prawnicy CMS doradzali także przy:

  • nabyciu przez Green Investment Group farmy wiatrowej o mocy 25.3 MW zlokalizowanej w Jóźwinie
  • nabyciu farmy wiatrowej Zajączkowo zlokalizowanej w województwie pomorskim w gminie Kobylnica przez Green Investment Group od Mitsui Renewable Energy Europe Limited oraz J-Power Investment Netherlands B.V.
  • nabyciu przez MEAG MUNICH ERGO Asset Management, jednego z największych niemieckich inwestorów na rynku OZE, projektu wiatrowego o mocy 21 MW zlokalizowanego w Żarach w Zachodniej Polsce, od OX2 Wind International AB;
  • przejęciu farmy wiatrowej Jasna o mocy 132 MW, jednej z największych lądowych farm wiatrowych w Polsce, przez Stadtwerke München od firmy WKN, budowniczego farmy, oraz jej spółki zależnej Sevivon, należących do PNE Group;
  • inwestycji, a następnie sprzedaży zespołu 49 elektrowni fotowoltaicznych przez Modus Group, wiodącego dewelopera w sektorze energii odnawialnej, na rzecz Aberdeen Standard Investments, funduszu zarządzającego aktywami. Sprzedaż portfolio farm solarnych o łącznej mocy 45,4 megawatów (MW) jest uważana za największą jak do tej pory transakcję tego typu w Polsce.
  • nabyciu przez Partners Group, szwajcarską firmę inwestycyjną, pakietu większościowego Grupy VSB, realizującej projekty na rynku OZE
  • sprzedaży przez Green Genius, jednego z wiodących deweloperów w sektorze OZE, portfolio 41 elektrowni fotowoltaicznych na rzecz to Aberdeen Standard Investments
  • sprzedaży przez Nordex SE, niemieckiego producenta turbin wiatrowych, aktywów fotowoltaicznych zlokalizowanych w Polsce, we Francji, Hiszpanii i Szwecji na rzecz RWE

Prawnicy CMS doradzają także przy projektach typu offshore realizowanych na Morzu Bałtyckim, przede wszystkim w zakresie kwestii związanych z budową podmorskich gazociągów, platform wiertniczych na morzu, jak również na rzecz spółek, planujących budowę morskich farm wiatrowych.