Bilfinger Tebodin wspiera Polfę w ukończeniu ich wysoce wydajnej fabryki farmakologicznej

W lipcu 2022 r, Bilfinger Tebodin wziął udział w uroczystościach związanych z realizacją przez Polfa Tarchomin S.A. (TZF Polfa SA) pierwszego, najważniejszego etapu budowy ich nowej fabryki leków. Przyszłe onkologiczne centrum badawczorozwojowe przeznaczone jest do rozwoju i produkcji m.in. silnie działających leków onkologicznych w Warszawie. Jest to największa inwestycja TZF Polfa SA. w swojej prawie 200-letniej historii. Bilfinger Tebodin wspiera Polfę profesjonalną usługą EPCM, która pozwala na realizację tego projektu.

Robert Chabros, Kierownik Projektu, Polfa Tarchomin SA mówi: "Zakończenie robót stanu surowego to szczególny moment dla każdej inwestycji, ponieważ dzięki niemu stajemy się mniej zależni od głównych czynników zewnętrznych. Jednak po tym czasie pojawiają się nowe wyzwania, takie jak konieczność odpowiedniej koordynacji prac projektowych, wewnętrznych i instalacyjnych. Dzięki dalszemu wsparciu Bilfinger Tebodin wierzymy, że z tymi wyzwaniami uda nam się odpowiednio poradzić".

Nowe centrum będzie pierwszą tego typu fabryką w Polsce i w Europie. W budynku o powierzchni 12 000 m² GBL, miejsce pracy znajdzie kilkuset specjalistów. Uruchomienie centrum planowane jest w 2023 roku.

"Mimo prestiżu i wielkości naszego Nowego Centrum Badań i Rozwoju Form Sterylnych, problemy z dostawami i łańcuchami dostaw, przeplatane trudnościami projektowymi,
potwierdziły, że kryzys dotkliwie do projekty budowlane, niezależnie od ich parametrów. Wyzwania, które napotkaliśmy, utwierdziły firmę w przekonaniu, że w niepewnych czasach warto mieć pewnych partnerów biznesowych. Dla nas są nimi Budimex i nasz inwestor zastępczy Bilfinger Tebodin
” - mówi Robert Chabros.

Bilfinger posiada szereg referencji za realizację obiektów przemysłowych z sektora farmaceutycznego, dlatego też Polfa zaufała naszym specjalistom i marce. Poza innymi usługami, jesteśmy odpowiedzialni za planowanie i koordynację projektu dla Polfy. Obecnie jednym z wyzwań, które przed nami stoją jest zsynchronizowanie harmonogramu budowy z harmonogramem montażu ponad 200 elementów aparatury procesowej.

Budowa nowego wydziału liofilizacji, produkcji leków o wysokiej sile działania oraz laboratorium badawczo-rozwojowego z wyposażeniem dla TZF Polfa jest dla mnie i myślę, że również dla całego zespołu ciekawym projektem ze względu na specyfikę branży farmaceutycznej. Wynika ona z konieczności spełnienia rygorystycznych wymagań technicznych dla tzw. stref czystych wykorzystywanych w procesie produkcji leków, a dodatkowo cały proces produkcyjny musi spełniać standardy wyznaczone przez GMP (Good Manufacturing Practice)" - mówi Wiesław Burczenik, Kierownik Projektu w Bilfinger Tebodin.

Wojciech Fleming, Zastępca Kierownika Projektu w Bilfinger Tebodin dodaje: "Każdy kontrakt ma swoją specyfikę i poziom skomplikowania. Ten projekt zaliczyłbym do najbardziej wymagających ze względu na możliwości instalacyjne, a także duże zainteresowanie społeczne. Nasz zespół musiał wdrożyć w życie zarówno światowe, jak i polskie standardy dla obiektu farmaceutycznego, wraz z zasadami nadzoru farmaceutycznego w Unii Europejskiej."

Przeczytaj więcej o projekcie: //www.tebodin.bilfinger.com/news/news-overview/newsdetail/news/bilfinger-tebodin-signs-contract-with-tarchomin-pharmaceutical-works-polfa-sa/